Z cyklu… byle UNESCO

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze to chyba najbardziej zaskakujące zabytki w Polsce wpisane na listę UNESCO. O ich istnieniu dowiedziałem się podczas ćwiczeń terenowych po Dolnym Śląsku, w ramach moich studiów na geografii. Mimo, że przejechaliśmy wtedy cały region wzdłuż i wrzesz i zwiedziliśmy mnóstwo pięknych miejsc to właśnie kościół pokoju w Świdnicy zrobił na mnie, jak i na moich kolegach, największe wrażenie. Dowodem tego jest fakt, że w Świdnicy byłem później jeszcze dwa razy. W Jaworze byłem raz, ale sam kościół zwiedzałem tylko od zewnątrz.
Dlaczego te dwa kościoły są tak mało znane?

Po pierwsze Świdnica i Jawor to dwa małe miasta położone z dala od głównych tras. Świdnicę i Jawor mija się jadąc w Karkonosze czy w stronę południowych sąsiadów. Mam wrażenie też, że rzadko się zapamiętuje pojedyncze obiekty turystyczne, łatwiej zapamiętać, że turystyczny to jest Wrocław i Kraków. Malbork jest chyba takim wyjątkiem, ale zamki to akurat ludzie kochają. No i wydanie funduszy na promocję tylko jednego obiektu zdaje się być mało ekonomiczne. Warto też zwrócić uwagę na wygląd kościołów z zewnątrz. Jadąc samochodem i widząc brązową tablicę informującą z zarysem kościoła pokoju w Świdnicy, bądź w Jaworze, możemy mieć wrażenie, że to jeden z kolejnych kościołów szachulcowych jakich pełno w Polsce zachodniej. O ich wyjątkowości jednak świadczy wnętrze, historia i sposób wybudowania, o których nie dowiemy się z tablic informacyjnych.
O to krótka historia:
Kościół Pokoju w Świdnicy został zbudowany w XVII wieku przez śląskich ewangelików, dzięki wstawiennictwu szwedzkiego monarchy, katolicki cesarz Austrii Ferdynand III Habsburg, zezwolił na wybudowanie trzech (Świdnica, Jawor i Głogów, ten ostatni się nie zachował) protestanckich kościołów na znak pokoju po zakończonej wojnie 30-letniej. Mimo tej zgody, cesarz wprowadził pewne utrudnienia. Kościoły te mogły być zbudowane tylko poza granicami miast, nie mogły posiadać dzwonnicy (brak wieży w bryle kościoła), tylko z naturalnych składników jak glina, drewno, słoma, czy piasek (rozumie się przez to, że kościoły te zostały zbudowane bez użycia ani jednego gwoździa!). Warunkiem był też fakt, że ewangelicy mieli tylko rok na ich wybudowanie. Pierwsze nabożeństwo w Świdnickim kościele odbyło się w 1657 roku. Po 50 latach, gdy sytuacja ewangelików na Śląsku się poprawiła dobudowano wolno stojącą dzwonnice i szkołę.
Kościół w Świdnicy jest zbudowany na planie krzyża greckiego. Na parterze i czterech emporach może pomieścić się 7500 osób, z czego 3000 ma miejsca siedzące. Kościół ten jest także symbolem pojednania Polsko-Niemieckiego, to tu w 1989 roku spotkał się ówczesny premier polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
Znając tę historię i bogactwo barokowego wyposażenia kościoła, turyście odechciewa się stamtąd wychodzić. Pobyt tam umila lektor puszczany z głośników, który doskonale opowiada historię, opisuje wyposażenie i tłumaczy malowidła w kościele. Dziś Kościół pokoju w Świdnicy i Jaworze są jedynymi tego rodzaju obiektami na świecie, co przyczyniło się do wpisania ich na listę UNESCO w 2001 roku.
Gdy przechodzi się z przedsionka do nawy głównej ma się wrażenie jakby magiczna moc przenosiła nas do innego świata, dysproporcja wnętrza do wyglądu zewnętrznego i otoczenia po prostu olbrzymia. Z zewnątrz mamy wrażenie, że czeka nas kolejny kościół podmiejski, czy nawet wiejski, natomiast wnętrza mogłyby konkurować z kaplicą w Wersalu! Pamiętam jak zawiozłem tam moją siostrę i szwagra w drodze do Pragi, gdy wróciliśmy do domu, mama zapytała się, co najbardziej nam się podobało w Czechach? Odpowiedź była jedna kościół w Świdnicy!
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s